Gdy zatnie się papier w drukarce – sposób postępowania

Zmora większości użytkowników drukarek – zacięcie papieru. Wielu z nas panikuje w takiej sytuacji, ciągnąc na siłę kartkę i próbując uwolnić ją w ten sposób z drukarki. Tymczasem jest to dość niebezpieczne dla naszego urządzenia i spowodować może pogorszenie się jego jakości wydruku. Warto więc wiedzieć w jaki sposób powinniśmy postępować, gdy kolejny raz spotkamy się z zacięciem papieru. Nie zaszkodzi też, jeśli usuniemy przyczyny powstawania takich sytuacji. Podpowiadamy jak to zrobić.

Gdy zatnie się papier w drukarce

Jeśli w Waszej drukarce zatnie się papier, postępuj według poniższych zasad:

– po pierwsze wyłącz drukarkę

-w miarę możliwości usuń zakleszczony arkusz papieru. Zrób to jednak z dużą delikatnością i ostrożnością, sprawdzając na koniec, czy papier usunięty został w całości. Jeśli w drukarce zostałby choć fragment papieru, mogłoby to spowodować dalsze zacinanie się kartek.

– nigdy nie ciągnij papieru na siłę, ani nie używaj do wyciągania kartki żadnych przedmiotów typu nóż, nożyczki, czy śrubokręt. Mogłoby to spowodować uszkodzenie drukarki, a nawet zdrowia osoby, która w ten sposób próbowałaby ją „naprawić”.

Dlaczego papier zacina się, czyli w jaki sposób pozbyć się przyczyn usterki

Zacięcie papieru nie jest następstwem przypadku. Zwykle przyczyny tego stanu wywoływane są przez prozaiczne sprawy:

– drukowanie na złej jakości papierze – wilgotnym lub brudnym albo o złej gramaturze

– złe ułożenie papieru w kasecie drukarki

– niedokładne ustawienie ogranicznika szerokości papieru

– zbyt duża ilość papieru w kasecie

– arkusze pozostawione ze zszywkami, spinaczami, etc.

– zanieczyszczenia

– zużycie rolek podających w drukarce papier

– nie usunięcie kawałków papieru po poprzednim zacięciu drukarki

Jeśli papier zacina się często, warto przyjrzeć się, czy nie wywołuje go któraś z powyższych przyczyn i wyeliminować ją. Jeśli jednak zabieg ten nic nie pomoże, wówczas warto a wręcz powinno się skonsultować z serwisem drukarek.