Innowacyjne drukarki z tuszem wodnym – zasady funkcjonowania

Drukarki z tuszem wodnym to stosunkowo mało znana forma urządzeń drukujących, które dość powoli zaczynają zdobywać swoich zwolenników. To dość podobne do zwykłych atramentówek urządzenia, które różnią się jednak od nich. Patrząc jednak na szybki rozwój tego typu urządzeń, z pewnością usłyszymy o nich jeszcze sporo. Póki co, przedstawiamy podstawową porcję informacji.

Budowa

Patrząc na budowę drukarki wodnej, na pierwszy rzut oka widać sporo podobieństw między nią, a typową drukarką atramentową. Jednak różnica pomiędzy nimi jest spora – artamentówka wykorzystuje w swojej pracy tusz do nanoszenia wydruku, zaś wodna – jak sama nazwa wskazuje, wodę. Pozwala to tym samym na oszczędzenie sporej ilości papieru.

Działanie

Jaka jest więc różnica między drukarką tradycyjną, a atramentową. To przede wszystkim trwałość wydruków. Okazuje się bowiem, iż drukarka wodna w przeciwieństwie do atramentowej, czy laserowej pozostawia nietrwałe wydruki. Po pewnym czasie tekst wydrukowany na tego typu urządzeniu zwyczajnie znika.

Po co zatem zakup takiego urządzenia? Przede wszystkim do drukowania treści o mało istotnej wadze, dokumentów potrzebnych zaledwie na kilka godzin do użytku własnego i krótkoterminowego. Tego typu dokumentacji nie da się bowiem archiwizować.

Za i przeciw

Tak, jak każde urządzenie, także drukarki wodne posiadają swoje wady, jak i zalety. Wiele z nich możemy traktować podwójnie, zarówno jako zaletę, jak też i jako wadę. Mowa tu przede wszystkim o krótkotrwałym efekcie wydruku, co stanowić może zarówno zaletę, jak i wadę urządzenia. Plusem jest z całą pewnością możliwość ponownego wykorzystania papieru do drukowania. Wykorzystanie drukarki z tuszem wodnym może przełożyć się tym samym na znaczne oszczędności zarówno jeśli chodzi o zakup wspomnianego już papieru, jak i kartridża – drukarka napełniana jest wodą, co eliminuje konieczność dokupowania drogich tuszów.

Jaki papier

Czy możliwe jest używanie zwykłego papieru do drukarki używając drukarek wodnych? Odpowiedź brzmi: nie. Do tego typu urządzeń potrzebny jest specjalny papier, który pokryty jest specjalną powłoką – oksazolidyną. Po połączeniu z wodą tego typu związku chemicznego na kartce widoczna jest treść wydruku. Jeśli potrzebujecie użyć kartki do wydruku szybciej niż przed upływem kilku godzin, nic trudnego. Nie musicie dokupować następnej ryzy; wystarczy podgrzać taką kartkę, a później ponownie jej użyć.